گزیده رویدادهای بازارهای جهانی سرمایه در نیمه اول ماه فوریه

avatar
tse
3 اسفند 15:16
۲ دقیقه
گزیده رویدادهای بازارهای جهانی سرمایه در نیمه اول ماه فوریه

اخبار مهم بازار های جهانی سرمایه توسط روابط عمومی و امور بین الملل بورس تهــران ترجــــمه و تنظــیم می شود که به آخرین رویداد ها و اخبار بورس ها و نهاد های مالی بین المللی می پردازد.

دیپلمات

دولت های قزاقستان، ازبکستان و ایالات متحده به منظور رشد بخش خصوصی و تقویت همکاری های اقتصادی منطقه ای، مشارکت سرمایه گذاری آسیای میانه را راه اندازی کرده اند. قزاقستان به دنبال تنوع بخشیدن به اقتصاد خود برای مقابله با اثرات ویروس کرونا و هدف بلند مدت خود مبنی بر تبدیل شدن به یکی از کشورهای پیشرفته تا سال 2050 است. این مشارکت که در ژانویه 2021 آغاز به کار کرده است، به منظور جمع آوری حداقل یک میلیارد دلار در پنج سال آینده برای حمایت از رشد بخش خصوصی طراحی شده است.

فایننشال تایمز

دو بورس اوراق بهادار اصلی چین در شانگهای و شنژن به همراه بورس اوراق بهادار ژاپن چندین صندوق قابل معامله در بورس (ETF) جدید عرضه کرده اند و متعهد شده اند انواع محصولات موجود در طرح پیوند ETF مشترک خود را که 18 ماه پیش راه اندازی شد، گسترش دهند. این طرح به چهار مدیر دارایی از کشورهای چین و ژاپن این امکان را می دهد که ETF های جدیدی که قابل سرمایه گذاری و معامله در بازارهای یکدیگر هستند، درج کنند.

فیاس

بورس اوراق بهادار ابوظبی سیاست جدیدی را برای بیش از دو برابر کردن ارزش بازار طی 3 سال آینده اعمال کرده است. هدف این سیاست افزایش نقدشوندگی بازار و بهبود بیشتر کارایی آن است. این درحالی است که ارزش بازار شرکت های درج شده در بورس ابوظبی در سال 2020 به میزان 39/7 درصد افزایش داشته و به رکورد 750 میلیارد درهم رسیده است.

شرکت مالی بین المللی

بورس اوراق بهادار نیجریه (NSE) با مشارکت شرکت مالی بین المللی (IFC) یک گارگاه آموزشی برای ارتقای برابری جنسیتی در بین شرکت های بورسی برگزار خواهد کرد. این رویداد مجازی مدیران عامل و مدیران عالی شرکت های موجود در شاخص NSE 30 را در یک میزگرد گرد هم می آورد.

رفنتیو

شرکت ارائه اطلاعات رفنتیو اعلام کرد که در راستای ایفای تعهد خود برای ایجاد تغییرات مثبت از طریق داده ها و بینش حاصل از آن، امتیازات شاخص ESG خود را به صورت رایگان در دسترس قرار داده است. این شرکت همچنان متعهد است که اطلاعات زیست محیطی، اجتماعی و راهبردی (ESG) را شفاف تر کند تا ابهام در این موضوع مهم را کاهش دهد.

اخبار مالی اسلامی

پیش بینی می شود دارایی های مالی اسلامی سراسر جهان تا سال 2024 به 3700 میلیارد دلار برسد. صنعت مالی اسلامی به یکی از اعضای بزرگ و مهم سازمان همکاری اسلامی (OIC) تبدیل شده است. با وجود شیوع بیماری کرونا، کشورهای عضو OIC همچنان یک قطب جذاب برای سرمایه گذاران خارجی و داخلی در سطح جهانی هستند. داده های گزارش چشم انداز اقتصادی 2020 سازمان همکاری اسلامی نشان داد که کشورهای عضو OIC شاهد روند فزاینده ای در فعالیت های اقتصادی بوده اند و تولیدات ناخالص داخلی آن ها از 17/6 تریلیون دلار در سال 2015 به 21/5 تریلیون دلار در سال 2019 افزایش یافته است. به عنوان یک گروه، کشورهای عضو OIC، 15/1 درصد از کل تولید جهانی و 25/4 درصد از تولیدات کشورهای درحال توسعه را در سال 2019 به خود اختصاص داده اند.

فایننشال تایمز

پس از اینکه هلند بخشی ازحجم کسب و کار خروجی از بریتانیا پس از برگزیت را به خود اختصاص داد، بورس آمستردام در ژانویه 2021 به عنوان بزرگترین مرکز معاملات سهام در اروپا، از لندن پیشی گرفت. این افزایش در حالی بود که حجم ماهانه معاملات در لندن به شدت کاهش یافت و به 8/6 میلیارد یورو رسید که باعث شد انگلستان از موقعیت تاریخی خود به عنوان قطب اصلی بازار اروپا خارج شود.

فدراسیون جهانی بورس ها

فدراسیون جهانی بورس ها (WFE) از اقدام شجاعانه کمیسیون اتحادیه اروپا در تلاش برای بهبود و هماهنگ سازی الزامات انعطاف پذیری عملیاتی در اکوسیستم مالی – به ویژه مواردی که صرفا در محیط های دیجیتال کار می کنند – استقبال می کند. درک بهتر چگونگی طبقه بندی ارائه خدمات مبتنی بر داده های بازار حیاتی است – به خصوص اگر خدمت از سمت ارائه کننده ای باشد که در یک کشور سوم فعالیت می کند. شفافیت بیشتر، به همراه برنامه نظارتی مناسب که نمایانگر ریسک چنین خدماتی است، از طرف فدراسیون جهانی بورس ها بسیار مورد استقبال است.
برچسب‌ها : کلید واژه ها: ,رویدادهای بازارهای جهانی سرمایه , نیمه اول ماه فوریه , بورس تهران
محبوب‌ترین عنوان‌ها